Először is leszögezném, hogy a méheknél "is"csak a csajok dolgoznak. A herék csak az anya megtermékenyítését szolgálják, és nyár végén a csajok kiűzik őket a kaptárból. Azok a sejtek amibe az anya herét petéz, egy kicsivel nagyobbak, mint a dolgozók sejtjei, amibe a mézet is gyűjtik, ezért használunk sejtméretet meghatározó műlépet (bővebben a köv. hozzászólásokban). A kaptárban egy anya van, ami kb 5-6 évig él, az ő feladata a petézés. (termelő méhészetekben egy két évente lecserélik az anyát)
Általában a méhészek megjelölik, hogy könnyebben meg lehessen találni, minden évnek más színe van, az idei a sárga. Az anya a petéből kikelve nem különbözik a dolgozótól, három és fél napig ugyan úgy fejlődik a dolgozó és az anyaméh. Ezután a munkás méh lárváját virágpor és méz keverékkel etetik amíg a méhanya egész életében méhpempővel táplálkozik. A pempőnek köszönhetően kifejlődnek az ivarszervei és kikelés után anya lesz belőle. Egyszer repül ki párzani, utána már csak petéz-petéz-petéz.
A dolgozók mind csajok, de ivar szerveik fejletlenek. Nyáron nagyjából 5-6 hétig élnek, az augusztus végén szeptember elején kikelő méhek pedig áttelelő méhek, melyek több mint fél évig élnek. Az áttelelő méhek indítják el tavasszal a család felfejlődését. A nappalok rövidülésével és az időjárás hidegre-fordulásával az anya fokozatosan leáll a petézéssel.
A kép közepén a fehér pöttyös méh az anya, potroha jóval hosszabb mint a dolgozóké, szárnya csak félig fedi azt. (naranccsal keretezve)
Bordóval keretezve egy here látható, ez jóval nagyobb méretű mint a dolgozó, de potroha vége nem olyan hegyes mint a királynőé. Fejformája is megkülönbözteti egymástól őket, mert a herének sokkal nagyobb az összetett szeme. A többiek a dolgozók akik életben tartják a méhcsaládot:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése