Ősz van, ezt jól mutatja, hogy oviba menet a lányok már szedik a diót és egész úton azt majszoljuk.
Ilyenkor egy kicsit csökken a méhészetben a munka, szeptemberben beteleljük a méheket, és más irányú munkák kerülnek előtérbe, mint például a megtermelt méz eladása, kaptárak készítése.
Most a hétvégén volt az első termelői piac Biatorbágyon , ahol mi is ott voltunk és nagyon jól sikerült, jó volt a hangulat és sokan voltak.
Már egy picivel több időnk van, így kezdődhet a szappangyártás. Szeretem mert sok féle képpen variálható, formák illatok összetevők. Az szappan készítés alapja az, hogy olajokat zsírokat megfelelő mennyiségű lúggal elszappanosítunk. A lúgot folyadékban feloldjuk, ami lehet deszt. víz, teák, kecsketej vagy ezek keveréke, és ezt az az olajokhoz keverve egy pudingos masszát kapunk, ami 4 hét pihentetés után használható vagy melegítve gyorsítva a szappanosodást néhány napon belül kaphatunk használható szappanokat.
Én a hideg eljárást jobban szeretem, bár a meleg gyorsaságát és kényelmét nem tagadom.
Most vannak készen szappankáim: mézes körömvirágos, mézes levendulás,mézes csalános
Természetesen mindegyikben van méz vagy egyéb méhészeti termék :)
A mostani vásáron találkoztam egy nagyon kedves hölggyel aki kecsketej sajtokat árult, de hogy milyen kicsi a világ, mi már ismertük egymást a játszóházból, csak nem tudtuk, hogy a másik mivel foglalkozik :). Tőle szereztem be kecsketejet, így most kecsketejes szappanokkal próbálkozom, néhány nap múlva már látom milyen sikerrel :)
A fenti bejegyzést már 2 hete megírtam, csak a fényképek nem készültek el, így nem töltöttem fel.
A következő szappanok már kecsketejjel mézel készültek, az egyik rózsaszin agyaggal, a másik már a télre gondolva fahéjjal szegfűszeggel, kakaóval: